KCPE Results 2016 – Top Candidates (Male and Female) Nationally

KNEC KCPE Results 2016; List of top students. KCPE news ☛ kcpe results top 100 schools. kcpe results top pupils and best schools per county.


  • Victor Oduor Odhiambo – Daisy Special School Kakamega – 437 (Kakamega County)
  • Kaboi Kevin Ngatia – Tender Care Academy Komarock – 436 (Nairobi County)
  • Samuel Monyancha Mogoi - Bobembe Boarding Primary School - 435 (Nyamira County)
  • Gitonga Caroline Gatwiri – Fred’s Academy – 434
  • Ogongo Titus Anyona – Marel Academy Bungoma – 434
  • JaneRose Wanjiku Mwangi – St. Mary’s Nakuru – 433
  • Mwangi Karen wambui – Karatina DEB Primary (Public) – 433
  • Linda Noel – Xaverian School Kisumu – 433
  • Anita Terry – Homabay – 433
  • Mutinda Kelvin Mutua – Tender Care Academy Komarock – 432
  • Kevin Mutua – Tender Care Academy Komarock – 432
  • Faith Swenya – St Peters Elite – 431
  • Avula Juliet – Eldoret – 431
  • Terry Anita – St Peters Capeview HomaBay – 430
  • Mwabu Timothy Kinoti – Makini School Nairobi – 430
  • Florence Akoth – Tender Care Academy Komarock – 430
  • Mwandiki Mike – Moi Primary Kabarak – 429
  • Ndiga Lewis Mutwiri – Mt kenya Academy – 429
  • Ingeer Ebby Luyali – Makini School Nairobi – 429
  • Mbwanga E. Chivunira – Tender Care Academy Komarock – 429
  • Gatimu Linus Mwai – Tender Care Academy Komarock – 429
  • Mutugi Fiona Britiny – Tender Care Academy Komarock – 429
  • Linus Mwai – Tender Care Academy Komarock – 429
  • Nelson Harun Muturi – Makini School Nairobi – 428
  • Guyo Safia Galm – Tender Care Acadelny Komarock – 428
  • Brandon Chisika – Tender Care Academy Komarock – 428
  • Sophia Galm – Tender Care Academy Komarock – 428
  • Ngugi Jean Wanjira – Good Sheperd Kerugoya – 427
  • Oyondi Hector Olieka – Olerai Primary School – Rongai – 427
  • Beacon Moriga Ogega – Set Green Acadamy Kisii – 427
  • Kipkoech Mark Kago – Makini School Nairobi – 427
  • Njuguna Lucy Wangari – Carmelvale Catholic Nairobi – 427
  • Beavon Moriga Ogega – Kisii – 427
  • Ephraim Munene Githinji – Westway Academy Gilgil – 426
  • Chiveli Maureen Nasimiyu – Excel Academy Kawangware – 426
  • Kenei Trevor Kipchumba – Tender Care Academy Komarock – 426
  • Louis Alvin – Rophine Field Utawala – 426
  • Nyakundi M. Mordecai – Eronge SDA Nyamira – 426
  • Gloria Mumbi – Kipkeino School Eldoret – 426
  • Trevor Kenei – Tender Care Academy Komarock – 426
  • Alex Kimutai Kurgat – Greenvale School Eldoret – 426
  • Eugene Asava – Mudasa Academy – Vihiga – 425
  • Ng’ang’a Ian Mutuge – Moi Educational Centre – 425
  • Mary Muthoni Maina – Little Friends Academy Naivasha – 425
  • Yvonne Chepkurui – Holy Rosary Girls Turbo – 425
  • Brian Agape – Rophine Field Utawala – 425
  • Michelle Chebet – Kipkeino School Eldoret – 425
  • Gachanga Joy Wamuhu – Utafiti Primary School, Kiambu – 425
  • Maina Mary Muthoni – Little Friends Academy Naivasha – 425
  • Musembi Daniel Kioko – Pinnacle School Rongai – 424
  • Mwai Peter Waigwa – Good sSheperd Nyeri – 424
  • Njau June Njeri – Nyandarua River Bank Academy – 424
  • Kinyanjui Mesheck Mwangi – Riverbank Academy Nyandarua – 424
  • Mwawaza Flora Sanguli – Mary Immaculate Bahati – 424
  • Dennis Wachira Kimunya – Vidhu Ramji Murang’a – 424
  • Peter Mwai Waigwa – Nyeri – 424
  • Mwikali Joyce Kyalo – Anthena School Machakos – 423
  • Orwa Ojijo Alex – Eronge SDA Nyamira – 423
  • Vanessa Tunge – Kipkeino School Eldoret – 423
  • Kinyua Lorna Makena – Fred’s Academy – 422
  • Muhammad Hassan – Aga Khan Mombasa – 422
  • Mukundi Allan Mwangi – Good Sheperd Nyeri – 422
  • Jasmine Kigen – Sun & Shield Academy – 422
  • Opiyo Vincet Otieno – Awalo School Siaya – 422
  • Lesley Evans Ciira – Makini School Nairobi – 422
  • Seth Otieno – King Solomon Academy Kisumu – 422
  • Shadrack Maina Mwangi – Little Friend’s Academy Naivasha – 422
  • Justine Tuitoek – Nakuru – 422
  • Anita Mutheu – Machakos – 422
  • Brandon Boit – Kipkeino School Eldoret – 422
  • Mbogo Justine Njoroge – Little Friend’s Academy Naivasha – 422
  • Mwangi Shadrack Maina – Little Friend’s Academy Naivasha – 422
  • Mwita Joash Chacha – Olerai Primary School- Rongai – 421
  • Saabiriin Abdulkadir Ahmed – Al-Ansaaru Primary – 421
  • Bennard Kayera – Golden Elites Kisumu – 421
  • Priscilla Mwanhi Muthoni – Nyeri Good Sheperd – 421
  • Boniface Kimuta Chelimo – Milimani Kitengela Junior Academy – 421
  • Alfred Edgar Opanda – Mbale Shalom Academy – 421
  • Mayaka Abuga Allan – Eronge SDA Nyamira – 421
  • Stephanie Nyaguthi Wambui – St Hannah’s Preparatory Nairobi – 421
  • Nester Isogol – Lizar Junior School Naivasha – 421
  • Kinyua Faith Wanjiru – St Peter’s Elite Gilgil – 421
  • Fundi Byan – Moi Primary Kabarak – 420
  • Muriuki Ivy Joy – Fred’s Academy – 420
  • Nixon Munene – Light Academy Mombasa – 420
  • Kirigo Nicol Theuri – Tender Care Academy Komarock – 420
  • Magunda Darline Selah – Moi Primary School – 420
  • Francis Wanyonyi – Kitale School – 420
  • Angela Jaden – Ganjoni Primary School – 419
  • Dina Stacy Chacha – Gilgil Academy – 419
  • Maxwell Joseph Otieno – St Kevin’s Primary School Mombasa – 419
  • Michael Karanja Mwangi – Emarangishu School Solai – 419
  • Alvin Kabeti Agunda – Mbale Shalom Academy – 419
  • Muema Vincent Muli – Carmelvale Catholic Nairobi – 419
  • Marao Ashley Jane – Carmelvale Catholic Nairobi – 419
  • Abdullahi Hussein Abdi – Al-Ansaaru Primary – 418
  • Muteti Joan Twili – Moi Educational Centre – 418
  • Grace Atieno – Awelo School Siaya – 418
  • Brigid Amesa Mweseli – May Immaculate – 418
  • Mweseli Bridget Amesa – May Immaculate Bahati – 418
  • Kipkorir Joy Sue Chemtai – Makini School Nairobi – 418

    KCPE Results 2016 – Top Candidates (Male and Female) Nationally (List Continued) - Page 1
    | 2 |

  • Click here to post comments

    Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to KCPE Questions & Comments.

    Scholarship 2018/19

    Undergraduate Scholarships,
    Masters Scholarships,
    PhD Scholarships,
    International Scholarships.